Yakın bir zamana kadar sadece sanat, siyaset ve iş dünyasından, tanınmış kişilere verilen bir hak olan hesap doğrulama Twitter’da artık tüm kullanıcılar için geçerli bir özellik oldu. Twitter yakın bir geçmişte hesap doğrulama hizmetini sıradan kullanıcılar için de açtığını duyurdu. Bu sayede siz de doğrulanmış bir hesaba ve isminizin yanında yer alacak mavi bir onay ikonuna sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın da gerçekten kendilerine ait olan hesaplarını mı takip ediyorsunuz ya da taklit bir hesabı mı, bunu anlamanız oldukça kolaylaşıyor.

Twitter’da Doğrulanmış Hesap Nedir?

Daha çok dolandırıcılığın ve sahtekârlığın önüne geçmek amacıyla yapılan bu uygulamada Twitter’ın belirlediği şartları yerine getirmeniz durumunda siz de onaylı bir hesap sahibi oluyorsunuz. Doğrulanmış hesap da denilen bu uygulama birçok avantaj sağlıyor. Eğer sizin adınıza sahte bir hesap açılmışsa kullanıcılar doğrulanmış hesap hizmeti sayesinde sizin gerçek hesabınızın hangisi olduğunu anlayabiliyor.

Takipçi gözüyle bakarsak, özellikle takipçi sayısı yüksek olan ünlülerin ya da politikacıların açılan sahte hesaplarını takip etmek yerine takip etmek istediği kişinin kendisine ait hesabın hangisi olduğunu görebiliyor. Bunu görmenin yöntemi de oldukça basit. Tek yapmanız gereken gerçekliğini merak ettiğiniz hesapta mavi tik olan bir kutucuk bulunup bulunmadığını kontrol etmek.


Twitter Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır?

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in Periscope üzerinden yaptığı yayında söylediklerine göre şu anda kapalı olan doğrulama sistemi çok yakında tekrar açılacak. Daha önceden Twitter’ın iş ortağı konumundaki bazı ajanslar aracılığı ile gerçekleştirilebilen hesap doğrulama işlemi bundan böyle her kullanıcı için geçerli olacak. Ama hesabınızın doğrulanması ve akabinde mavi tik sahibi olabilmeniz için bazı konulara dikkat etmeniz gerekecek.

Doğrulanmış bir hesaba sahip olmak için profil ve kapak fotoğrafları,  isim, internet sitesi adresi ve biyografi gibi temel profil gereksinimlerini karşılamalısınız. Telefon numaranızı SMS ile, mail adresinizi de gelen kutunuza düşen onay bağlantısına tıklayarak onaylayabilirsiniz. Profilinize doğum gününüzü de ekledikten sonra profilinizin herkes tarafından görüntülenebilir olduğundan emin olun. Bütün bu işlemlerden sonra Twitter’ın yayınlayacağı doğrulama formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Twitter genelde 1 hafta içinde doğrulayacağı hesap sahibine bilgi verir. Haber gelmezse bu konuyu erteleyebiliriz. Zira 30 gün sonra tekrar başvuru hakkınız tekrar doğuyor.

Twitter Mavi Tik Alma

Eğer siz de profilinizin yanında çıkacak olan mavi bir tik istiyorsanız yapmanız gerekenleri yukarıdaki satırlarda anlattık. Mavi tik, Twitter tarafından doğrulanmış hesapların kullanıcıların gerçek hesabı olduğunu göstermek amacıyla otomatik olarak veriliyor. Dolayısıyla hesabınızı doğruladıktan sonra mavi tikiniz otomatik olarak profilinizde görülüyor. Yani sizin yapmanız gereken başka bir işlem kalmıyor.

Bu süreçte profilinizi de dikkatli kullanmalısınız. Çünkü Twitter önceden bildirim yapmadan hesap onayını kaldırabiliyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. Fake Twitter hesapları yüzünden çeşitli skandalların yaşandığı yılları çok geride bırakmadık. Bir şekilde bu sorunun çözülüp herkese hesabını doğrulama hakkı vermesi gerekiyordu. Geçen yılın sonunda bende kendi hesabım için doğrulama işlemini yapmaya çalıştığımda bir takım kriterlere takılıp yapamamıştım. Bence şahane bir gelişme olmuş.

Bir Yorum Bırak