Bu sene ülkecek yine marjinal bir karara imza atarak kış saati uygulamasına geçmeyi “siz geçin, biz geçmiyoruz” diyerek reddettik. Doğal olarak alışma sürecimizde komik diyaloglar, saçma aksaklıklar yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Bunlardan biri de Twitter’da aslında yeni atılmış tweetlerin 1 saat önce atılmış görünmesi. Buna bir çözüm araştırdım ve kendi imkanlarımla sonuca ulaştım.

Kış saati konusunda alınan kararın etkilerini şu ana kadar Avrupa maçlarını 1 saat geç izlemek ve sabahın köründe okula giderken havanın hala tam olarak aydınlanmaması dışında görmüş değilim. Gece-gündüz süreleri kış mevsiminin ortalarında kendini hissettirdiğinde bu kararın başka ne etkisi olacak ben de merak ediyorum.

Konuya Saatler Artık Geri Alınmayacak, Yaz Saati Uygulaması Tüm Yıl Uygulanacak yazımızda da değinmiştik.

Herkesin aklındaki soruya tekrar dönecek olursak, telefonumun tarih/saat ayarlarında bir iki deneme yaparak Twitter saatiyle telefonumun saatini denk getirebildim. Bunu şu adımları uygulayarak başardım;


# Öncelikle telefonunuzun ayarlar menüsünde tarih/saat ayarları sekmesine girmemiz gerek. Ayarlarımızı buradan gerçekleştireceğiz.

twitter-ve-telefon-saatini-ayni-yapmak-adim-1

# Muhtemelen bu sekmedeki ayarlarınızı değiştirmeye daha önce hiç ihtiyaç duymadınız. Yani telefonunuzun otomatik ayarları tanımlı konumdadır. O ayarlara göre “Otomatik tarih ve saat” ve “Otomatik saat dilimi” işaretlidir. Saatlerin normalde geri alınması gereken, ama bizim geri almadığımız pazar gününün sabahında hepimiz; “ulan saat kaç şimdi?” sorularıyla büyük bir belirsizliğe düştük. Bu belirsizliği aştıktan sonra saati doğru görmek için muhtemelen telefonumuzun Tarih/Saat ayarlarından “Otomatik tarih ve saat” seçeneğindeki tik’i kaldırıp manuel olarak ayarladık. Bu yüzden Twitter’daki saat bizim saatimizden 1 saat ileride oldu. Çünkü çıkıntılığı biz yaptık ve saatleri geri almadık. Bunun sonucunda Twitter’da yeni gönderilmiş bir tweeti “1 saat önce” gönderilmiş gibi görerek sinir bozucu bir görüntüyle karşılaştık.

Bunu düzeltmek için telefonunuzdaki saatin hem doğru, hem de Twitter’la uyumlu olması gerekiyor. Bunun için “Otomatik tarih ve saat” seçeneği işaretliyken “Otomatik saat dilimi” kısmındaki onayı kaldırmamız gerekiyor. Daha sonra saat dilimini GMT +3 çizgisinde olan herhangi bir konuma getirmeliyiz. (Mesela Moskova) Bu adımlardan sonra Twitter ve telefonumuzun saati uyumlu olacaktır. Olması gereken ayarları aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

twitter-ve-telefon-saatini-ayni-yapmak-adim-2


Bu adımları uyguladıktan sonra Twitter’ın saat sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Yapamayan ya da adımları uygulamakta sıkıntı yaşayan arkadaşlara yorum yoluyla yardımcı olabileceğimi belirterek yazımın son noktasını koyuyorum.

Güncelleme;

Bilgisayarınızda da bu tip bir problem varsa,  bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saat ve tarihe sağ tıklayıp ayar ekranını açın. “Otomatik tarih ve saat” seçili ve “Otomatik saat dilimi” seçeneği seçili olmayacak şekilde saat diliminizi GMT +3 dilimindeki bir konuma göre ayarlayın. Sorununuz çözülecektir.

Ek olarak; 

Uygulayacağınız bu ayarlar sadece Twitter’da değil, Instagram, Swarm gibi diğer sosyal ağlarda da etkili olacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

23 YORUMLAR

  1. kardeşim değerli bilgiler için teşekkürler dediğin bilgileri telefona yaptım halloldu ama masaüstü bilgisayara aynı şekilde yaptığım zaman gene 1 dakika önce gönderilen twit 1 saat olarak gözüküyor bunun çözümü varmı

    • Saatlerin ileri geri alınması durumuna göre aynı yerden tekrar ayar değişikliği yapmanız gerekebilir. Bunun dışında hiçbir sorun yaratmaz.

  2. Bende yeni gördüm ve oldu teşekkür ederim. Bi sorun daha var twitterda arka plana resim yükleyemiyorum . Bi keresinde yüklerken başlığı kaldır yazısı vardı ona tıkladım o zaman gitti ve bi daha yükleyemedim . Yardımcı olur musunuz

  3. Bununla ilgili Faydalı bilgiler var. Yaptım işe yaradı. Ayrıntılı bilgilerde güzel. fotoğraflarla da desteklenmiş güzel olmuş. Çok Teşekkürler 🙂

Bir Yorum Bırak