Uçak Korkusu Nasıl Yenilir
Uçak Korkusu Nasıl Yenilir

Korku her zaman sanıldığı kadar kötü değildir. Hatta bazen insanlar için iyi bile olabilir, zira tehlike anlarında korku insanın hayatta kalmasını sağlayan önemli bir etkendir. İnsan zihni oldukça karmaşıktır. Birçok insan, duyduğunuz zaman şaşıracağınız garip korkulara sahiptir. Bu korkular kimi zaman korku sahipleri için hayatı yaşanılmaz kılabilmektedir. Uçak korkusu, hemen herkes tarafından bilinen ve makul karşılanan bir korkudur. Ancak kısa zamanda insanların bu korkudan arınması gerekir. Çünkü hayat her geçen gün zorlaşmakta, buna bağlı olarak da zamanın değeri her an artmaktadır. Uçaklar, zaman tasarrufu konusunda insan ırkının en büyük yardımcılarından biridir. Aynı zamanda da en güvenli ulaşım aracıdır.

Uçak korkusu genellikle yüksekte olmanın verdiği bir korku olarak bilinir. Bu çoğu zaman doğrudur ama her zaman değil. İnsanlar kimi zaman uçakların basık şekilde bulunan kabininden rahatsız olurken kimi zaman da acil durumlarda uçağı terk edemeyecek olmanın verdiği endişe ile bu korkuya kapılırlar. İnsanlar, doğaları gereği karada yaşadıkları için bu normal karşılanabilir. Ama, yukarıda da saydığımız zamanın değeri gibi sebeplerden dolayı uçak korkusu bulunan insanlar bir an önce bu korkudan kurtulmalıdırlar.


Uçak korkusunu yenmek için bu konuda verilen çeşitli seminerlere katılabilirler. Herhangi bir psikoloğa gidebilir, bu konuda tedavi olabilirler. En önemlisi korkularının üstüne gidebilirler. Bu konuda uçuş esnasında sevilen bir yakının bulundurulması ve uçuş ekibinin bu korku konusunda tam olarak bilgilendirilmesi ilk uçuşun rahat geçmesi açısından yararlı olabilir. Uçakların güvenilirliği konusunda uzman isimlerin kaleme aldığı makale ve yayınları okuyabilirler. Bilinçlerini kontrol altında tutarak uçuşa odaklanmak yerine bu sırada kitap okumak ya da film izlemek gibi dikkat dağıtabilecekleri aktivitelere yönelebilirler.

Uçak korkusunu yenmek için bir takım sakinleştirici ilaçlar kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü ilaçlar geçici çözümlerdir. Bu konu insanın kendisi ile yüzleşmesi sonucu ancak çözüme kavuşturulabilir. Her ne şekilde olursa olsun uçuş korkunuzla yüzleşemiyor ve hayatınızı önemli oranda zorlaştırabilecek olan bu korkuyu yenemiyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var. Her ne şekilde olursa olsun geç olmadan korkuların üzerine gidilmeli, bu tip korkular insanın bilincinde kök salmadan kesilip atılmalıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak