Özellikle yılın bu zamanlarında bastıran kar yağışları pek çok uçuşun iptal edilmesine sebep oldu. Uçuşların iptal edilmesi sadece kar yağışlarının sonucunda değil daha pek çok farklı gerekçeden de kaynaklanabilir. Bu yazımızda bu iptallerin sonucunda sahip olacağınız hakları anlatacağım.

“Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelikler” isminde bir düzenleme olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum ve bu yazı için araştırma yaparken öğrendim. Böyle bir yönetmeliğin olması sevindirici bir durum. Bu yönetmeliğe göre uçuş iptalleri sonrası sahip olacağınız haklara bir bakalım.

Uçuşunuz Kar Nedeniyle İptal Edilirse

Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinde etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor. Kara yolu ile yolculukta yolların kar nedeniyle kapalı olması ya da yollarda gizli buzlanmaların görülmesi, hava şartlarının kara yoluna etkileri olarak sayılabilir. Ulaşım alanında etkilenenler sadece kara yoluyla ulaşımı seçenler değildir. Kar ve kötü hava koşulları hava yolları vasıtasıyla ulaşımı tercih edenleri de etkiler. Uçuşlar için el verişli hava şartlarının oluşmaması uçuşların iptal edilmesine kadar uzanan sorunları beraberinde getirir. Uçuş iptallerinin ardından yolcuların mağdur edilmemesi adına yasalarla belirtilmiş bazı haklar vardır.

İptal Edilen Uçuşlarda Bilet Ücretleri Geri Alınabilir Mi?

Yolcuların haklarını iyi bilmesi, mağdur olmamaları için en büyük gerekliliktir. İptal edilen uçuşlardan sonra yolcular mağduriyetlerinin giderilmesi adına pek çok hakka sahiptir. İptal edilen uçuşun bilet ücreti firmadan talep edilebilir. Yolcuların böyle bir hakkı vardır. Bunun yanında talep edilirse yolculuklarının başladığı ilk noktaya ücretsiz ulaşma hakkına da sahiptir. Bu hakların hiçbirini kullanmayı tercih etmiyorsa, dilerse ilk fırsatta aynı yolculuk koşulları olan bir uçuşla bilet aldığı yöne seyahat edebilir.

Yolcular iptal edilen uçuşların ardından hava alanlarında ya da uygun yerlerde bekletilirken firmaların sunmakla yükümlü olduğu bazı hizmetler vardır. Bunlar; gün içerisinde makul miktarda sıcak ve soğuk içecek ikramı ile günün zamanına göre kahvaltı ya da yemek verilmesi, süre kısıtlaması olmaksızın günde 2 telefon görüşmesi, e-posta ve faks hizmeti şeklinde sıralanabilir.


Ayrıca yolcu başka bir uçuşla seyahat etmeyi tercih etmişse, hava yolu şirketi yolcunun konaklama ve hava alanına ulaşım gereksinimlerini de karşılamakla yükümlüdür. İptal edilen uçuşlardan sonra hava yolu şirketleri tüm bu seçenekleri yazılı bir şekilde yolcularına sunmak zorundadır. Eğer şirket yükümlülüklerini hiç ya da kısmen yerine getirmezse yolcu dava yoluyla tazminat alabilir. Bunun için de başvurular Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yapılır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

  1. Bu konuda gerçekten baskılı davranmak gerekiyor. Sivil havacılık genel müdürlüğü eninde sonunda size hakkınızı teslim ediyor çünkü

  2. bu da ilginç hava alanında geçen yaz patlayan bomba da kızlarım abd ye uçacaktı, iptal oldu tabii ki uçuz bambaşka bir firmadan thy ile bedava uçtular süper geçmiş

Bir Yorum Bırak