Benim gibi sağda solda öğrenci kartını çıkarmaktan çekinen, o karttaki fotoğrafı tam bir fiyasko ve utanç kaynağı olan pek çok arkadaşım olduğunu düşünerek sizlere bu konuyla ilgili bir rehber hazırlamak istedim.

İlk önce başvuru kılavuzunda veya bu adreste bulabileceğiniz genel amaçlı dilekçeyi eksiksiz şekilde dolduruyoruz. (Evrak referans numaralarınız ve diğer bilmediğiniz bilgilere AİS üzerinden ulaşabilirsiniz – https://ais.osym.gov.tr/)

İkinci aşamada muhtarlıktan onaylı, fotoğraflı nüfus cüzdan suretini alıyoruz.


Üçüncü aşamada dilekçemizi, onaylı nüfus cüzdan sureti ve bir adet vesikalık ile zarfa koyduktan sonra
“ÖSYM 06800 Bilkent / ANKARA ” adresine posta ile gönderiyoruz.

Dördüncü aşamada yaklaşık bir ay sonra dilekçede yazdığınız cep telefonunuza yaptığınız başvurunun onaylanıp, verilen tarihler arasında ilinizdeki ÖSYM il koordinatörlüğüne başvurmanıza dair mesaj geliyor.

ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri 

Yukarıdaki bağlantıdan size en yakın koordinatörlüğe kimliğiniz gidip, 10 TL karşılığında yeni fotoğrafınız çekilip sisteme geçiyor.

Tüm işlemler bu kadar. Artık siz de öğrenci kimliğinizi ortamlarda rahat rahat çıkarabilir, istediğiniz fotoğrafın kimliğinizde olması gururunu dibine kadar yaşayabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

22 YORUMLAR

  1. Peki dilekçeye ne yazmamız gerekiyor birde bu dilekçeyi ne zaman gönderebiliriz kaç günde sonuçlanır sınav martta malum, başvurular ocakta

  2. Bir şey sorucam.Ösym fotoğrafım yeni çekildi fakat renkli lens kullanıyorum lensle çekildi . Sınava lensle gitmicem bir sorun oluşurmu? Fotoğrafımı direk ösym bürosundan değiştirebilir miyim

  3. Şimdi ben dediğiniz her şeyi yaptım. Fotoğrafımda değişti ÖSYM tarafından. Bizim okul kartı banka bağlantılı. Ben arayıp kartı iptal ettirirsem ve yeni kart talebinde bulunursam yeni resim mi gelmiş olur? Bir başka okulda çalışan bir tanıdığım ÖSYM resmini değiştirdikten sonra okulla görüşmem gerektiğini de söylemişti. Sistemdeki fotoğrafımın değişmesi adına dilekçe bile yazmalıymışım. Bunlara gerek var mı?

    • Bahsettiğiniz durum okuldan okula değişebilir. Ama dilekçe vererek durumu bildirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sonrasında yeni kart talebinden bulunabilirsiniz.

  4. Benim ösym fotoğrafım açık ama şu an kapandım gönderdiğimiz dilekçeyi kabul etmeme gibi bir ihtimalleri var mı eğer kabul etmezlerse sınavda bir sorun oluşturur mu?

  5. Merhaba benim fotoğrafım çekileli 30 ya da 48 ay geçmedi yani geçerlilik süresi dolmadı üniversiteye geçtim bir sınava hazırlanmıyorum ama fotoğrafımda kahküllüyüm şu an değilim ve webcamle çekildiği için resmen korkunç çıkmışım sadece beğenmediğinden değiştirebiliyor muyum ya da bunu nasıl ifade etmeliyim dilekçede

Bir Yorum Bırak