Üniversite Okurken Para Kazanmak

Üniversite okumak, günümüzün en büyük ihtiyaçlarından biridir. Üniversite okurken para kazanmak da herkes için oldukça çekici bir olaydır. Nitekim, insanların üniversitelerde eğitim almasının temel sebebi, iyi para kazanacakları, prestijli bir meslek sahibi olmaktır. Meslek hayatına atılmadan, henüz üniversite zamanlarında bir işle uğraşmak, para kazanmak, en önemlisi de paranın nasıl kazanıldığını öğrenmek benzersiz bir deneyimdir.

İçerik

Üniversite’de Para Kazanma Fikirleri

Üniversite derslerine devam ederken, hem eğitiminizden geri kalmayıp, hem de bir işle uğraşarak para kazanmak mümkündür. Öncelikle ilk kez bir işte çalışacak bireyler, fazla zorlanıp, pes edebilmektedir. Tabi bu yapılacak işe de bağlıdır. Öncelikli olarak bölümünüzle alakalı, sevebileceğiniz bir işle uğraşmanız mümkünse bu tarz işlere yönelmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında üniversite okurken, derslerden arta kalan zamanlarda çalışarak para kazanabileceğiniz alternatif seçeneklere göz atalım.

Bir Cafe ya da Barda Garson, Komi, Bar Görevlisi Olarak Çalışmak

Üniversiteye yeni geçecek olanların, üniversite okuyanların ve eski mezunların zaten genel olarak bildiği bir çalışma şeklidir. Özellikle büyük şehirlerde okuyan öğrenciler bu tarz yerlerde çalışarak harçlıklarını çıkarmayı tercih edebilir. Küçük şehirlerde diğer çalışma alanlarında iş bulmak gibi bu alanda iş bulmak da zordur. Çünkü zaten bar sayısı ya hiçtir ya da çok azdır; cafeler de oldukça stabil seviyededir. Bir de hem küçük şehirlerde, hem de büyük şehirlerde çoğu cafe ya da bar part-time eleman aramazlar. Bunun sebebi sürekli yeni bir eleman araştırmakla uğraşmak istememeleridir.

Garsonluk Yaparak Para Kazanmak

Bir cafe ya da barda ilk çalışmaya başladığınızda size muhtemelen komilik yaptıracaklardır. Komi olmak demek, kısaca amelelik yapmaktır. Garsonun masadan aldığı siparişleri mutfaktan ya da bardan getirip, boşları aynı şekilde ait oldukları yere götürme görevini üstlenirler. Masayla sürekli olarak garson kişisi ilgileniyor gibi gözükür, ancak işin tamamına yakınını komi yapar. Ayrıca mekanın temizlik işlerinin çoğu da komilerin sorumluluğundadır.

Bu tarz bir mekanda işe başladığınızda illa komi olarak başlayacaksınız gibi bir kural yoktur. Direk garsonluk yapabileceğiniz işlere de denk gelmeniz mümkündür. Ya da bir süre komilik yaptıktan sonra mekandaki çalışma koşullarına göre garson olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Garsonluk zaten herkesin bildiği şekildedir. Her mekanda standarttır. Menüyü ve mekanı iyi tanımak gerekir.


Bar görevlisi olarak işe başlamanız düşük bir ihtimal olsa da, önceki deneyimlerinizle ya da yine çalışma koşullarına göre bu alanda çalışabilirsiniz. Bu tarz mekanlarda en rahat çalışabileceğiniz yer bardır. O yüzden imkanınız varsa barmen ya da barboy olarak çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Yaz tatillerinizi de bu tarz mekanlarda ya da otellerde belirtilen iş görevlerinde çalışarak geçirebilir, para kazanabilirsiniz. Turistik bölgelerde çalışarak iyi miktarda para toplayabilirsiniz.

Bir cafede ya da barda çalışarak ne kadar kazanılabilir?

Mekandan mekana farklılık gösterse de aşağı yukarı kazanabileceğiniz ücret hafta sonu 1 gün 45-65 TL civarıdır. Hafta içi part-time çalışmayı tercih ederseniz ve sizi kabul edecek bir mekan bulursanız saat başı 4-5 TL gibi bir para kazanmanız muhtemel. Dediğim gibi, bu tutarlar mekandan mekana farklılık gösterebilir. Yaz tatili için sezonluk bir otele ya da mekanda aylık en az asgari ücret alırsınız. Yani 1400 TL civarı. Bundan çok daha yüksek para kazanabileceğiniz yerler bulmanız da mümkündür. Hepsine ek olarak mekanın kurallarına uygun şekilde bahşişten de payınızı alabilirsiniz. Bahşiş olarak kazanacağınız miktar mekana göre çok fazla farklılık gösterebilir.

► Tavsiye Yazı: Mezun İşsizliği En Yüksek Olan Bölümler

İlkokul ya da Lise Öğrencilerine Özel Ders Vermek

Ülkemizdeki eğitim sistemi sınavlara hazırlığa yöneliktir. Bu zaten hepimizin bildiği bir konudur. Üniversite öğrencileri de henüz o uzun sınav döneminden yeni çıkmış, bilgileri taze, sınav ve ders konusunda deneyimli kişilerdir. Bu deneyiminizi paraya dönüştürmek için biraz girişimci olmanız yeterlidir. Özel ders vereceğiniz lise veya ilkokul öğrencileri bulmak için, çevrenizdeki insanları kullanabilir, sağa sola vereceğiniz özel dersle ilgili afişler asabilir ya da internet üzerinden iş ilanları oluşturabilirsiniz. Geliri yüksek olan aileler zaten etüt merkezlerine, isim yapmış öğretmenlere özel dersler için yüksek ücretler ödüyor. Ancak düşük ve orta gelir düzeyindeki ailelerin böyle bir şansı olmadığı için üniversite öğrencilerinden özel ders almak isteyebilirler. Sizler de bu tip işler kovalayarak kendinize müşteriler bulabilir, bu yöntemle para kazanabilirsiniz.


Özel ders vererek alacağınız ücret tamamen size ve müşterinize kalmaktadır. Ancak ortalama olarak ders başı 20 TL‘den başlayıp, 50-60 TL‘lere kadar çıkabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Bu yöntem, benim de hali hazırda ekmek yediğim bir iştir. Dil bilgisi kurallarına hakimseniz, Türkçe’nin temel kurallarını iyi biliyorsanız, imlaya dikkat ediyorsanız, biraz da yeteneğiniz varsa belli konularda araştırmalar yaparak özgün makaleler yazabilirsiniz. Müşterilerinizi bulmak için aracı sitelere üye olabilir, webmaster forumlarında konu açabilirsiniz. Ancak ilk etapta makalenizi uygun bir şekilde yazmanız için bazı teknikleri öğrenmeniz gerekir. Bunların başında SEO tekniklerine uygun makale yazabilmek gelir. SEO’nun anlamı; arama motoru optimizasyonudur. Yazdığınız makalenin yayınlanacağı site, size o makale için ödemeyi sitesini üst sıraya taşıyacağı umuduyla yapar. SEO tekniklerine uygun olmayan makale değersizdir. Bu konuda da profesyonel olmak için belli bir süre araştırma yapmak, deneyim kazanmak gerekir. Ancak ne olursa olsun, sonuç olarak oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir yöntemdir.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak kazanabileceğiniz ortalama ücret 100 kelime başına 1 TL ile 1,5-2 TL arası değişebilmektedir. Çok üst düzey bir yeteneğiniz varsa, profesyonel makaleler yazabiliyorsanız bu ücret biraz daha artabilir. Ayrıca farklı dillerde makaleler yazma imkanınız varsa ücret 2-3 katına çıkar.

Bu işi yaparak para kazanmak isteyen, ancak ne yapacağını bilmeyen okurlar iletişim bölümünden bana ulaşabilir.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Bu yöntemde evden oturarak para kazanabileceğiniz bir iştir. Ancak para kazanmaya başlamak için uzun uğraşlar vermeniz gerekir. Blog yazmak aslında dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir. Daha doğrusu mesele blog yazmak değil, blogu geliştirmektir. Sanırım bu cümle daha doğru oldu. Kullanıcı odaklı, faydalı yazılar yazarak, özgün bir fikirle blog yazmaya başlayarak ve tüm bunlardan daha önemlisi sabırla işinize devam edip, ilk ödemenizi alacağınız günü beklemek gerekir.

Blog yazarak para kazanabileceğiniz pek çok farklı kanal vardır. Bunlar tanıtım yazıları, reklam satışları, link satışları, Google Adsense ve türevi reklam platformları olarak sıralanabilir.

► Tavsiye Yazı: Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Blog yazarak değişken miktarda paralar kazanabilmeniz mümkündür. Blogunuzun kalitesine göre alacağınız reklam ücreti değişir. Bu yüzden net bir rakam vermek zordur. Ancak Türkiye’de blog yazarak geçimini sağlayan tanıdıklarım mevcuttur.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Eğer yabancı dille alakalı bir bölümde okuyorsanız, ya da iyi derece yabancı dil bilginiz varsa bu yöntemle de güzel paralar kazanabilirsiniz. Müşterilerinizi bulmak için yine ilan sitelerine üye olabilir, webmaster forumlarında iş kovalayabilirsiniz.

Bu işi yaparak ne kadar kazanabileceğiniz konusunda net bir bilgim yok. Ancak çeviri olayı asla bitmeyecek, iyi getirisi olan bir iştir. Denemekte fayda var derim.

Gezi Düzenleyerek Para Kazanmak

Üniversite okuyanlar için en ideal para kazanmak yöntemlerinden biri de gezi düzenlemektir. Bunun için bulunduğunuz şehre yakın yerlerle ilgili biraz bilgi sahibi olmanız ve geniş bir çevreye sahip olmanız yeterlidir. Daha sonra isterseniz tur şirketleriyle anlaşarak, isterseniz minibüs ya da otobüs kiralama yöntemine başvurarak geziler düzenleyebilirsiniz.


Ancak bu yöntemle para kazanabileceğiniz gibi para kaybetmeniz de mümkündür. Geziyi planladıktan sonra en az masraflarınızı çıkaracak kadar katılımcı bulmalısınız. Eğer bulamazsanız, arta kalan kısmı kendi cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gezi düzenlerken, katılımcı sayısına oranla yüksek paralar kazanabilmeniz mümkündür.

Parti Organize Ederek Para Kazanmak

Özellikle büyük şehirlerde, bar ve gece kulüplerinde organizasyonlar yapabilirsiniz. Bunun için tıpkı gezi düzenleme kısmında olduğu gibi sosyal, girişken bir insan olmanız gerekir. Çevrenizde ne kadar çok insan varsa, bu tarz işlerden o kadar çok para kazanabilirsiniz. Ancak her hafta bir parti düzenlemek, bir süre sonra insanları sizden uzaklaştırabilir. Dozunu iyi ayarlamakta fayda var.

Parti düzenlerken, mekanlar size bilet basar ve biletin satış fiyatından belli bir kısmını size bırakır. Örneğin bir partinin bileti 15 TL’yse size 10 TL gibi bir ücret bırakabilir.

Diğer Para Kazanma Yöntemleri

Tüm bunların dışında, yazları staj yaparak hem iş tecrübesi kazanır, hem de para kazanabilirsiniz. Özellikle bölümünüzle alakalı olan stajlara mutlaka gitmenizi öneririm. Öğrencilik döneminde staj yapanlara para vermeseler de ilerde iş bulmak ve bulduğunuz işte iyi para kazanmak için oldukça önemlidir.

Kendinize güveniyorsanız, yaz tatillerinde Work and Travel‘a başvurarak Amerika’da para kazanabilirsiniz. Bu yöntem de size eşsiz bir deneyim kazanma imkanı sunacaktır. Hem yabancı dilinizi geliştirip, hem yurt dışı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ek olarak dolar bazından alacağınız maaşla, Türkiye’de ciddi sayılabilecek paralar kazanabilirsiniz.

Çalmayı iyi bildiğiniz bir enstrüman için özel ders vererek, zor da olsa oyun oynayarak, ehliyetiniz varsa kuryelik yaparak, çoğu zaman aldatmaca da olsa eğer inanıyorsanız, tatmin olduysanız Network Marketing olayıyla ve belli ürünlerin alım satımını yaparak da para kazanmanız mümkündür.

Son Sözler

Burada 3 seneden uzun süren üniversite deneyimlerimden de faydalanarak “Üniversite’de Para Kazanma” yöntemlerini anlattım. Ancak unutmamanız gereken bir şey var; Ne olursa olsun, bu yöntemlerin hiçbirinden ömür boyu geçiminizi sağlamak pek mümkün değildir. O yüzden paranın büyüsüne kendinizi kaptırıp, eğitiminizi kesinlikle aksatmamanızı öneririm.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

22 YORUMLAR

 1. Merhabalar, yazınız anlamlı ve sade olmuş bunun için ayrıca teşekkür ederim. Bazı siteleri gezdiğimde sürekli reklam var ve rahatsız ediyor ancak siteniz çok iyi başarılar dilerim..
  R10 – Asclepius

 2. Bence en uygun olanı blog yazarak para kazanmak. Eğitiminizi aksatmadan ve fiziki olarak da en az yorulacağınız iştir. Tabi iki tane yazı yazıp binlerce lira hayali ile bu işe girmezseniz.

 3. Güzel ve detaylı yazı olmuş. Üniversite okurken kendi ayaklarının üzerinde durmayı başarmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Zorluklara karşı asla pes etmemek gerekir ki hayatta başarılı olalım.

 4. Üniversite zamanı cafede çalışmış biri olarak cafeyi önermeyeceğim.Tabi şuan şartlar nedir ne değildir bilmiyorum.Lakin yazıda alternatif çok. Diğer meslek dalları değerlendirilebilir. Yazı için eline sağlık.

 5. bu gercektende cok ogrencımızın ısıne yarayacak bız gectı gercı ama yınede sagolun cok arkadasımızın ısıne yarar bu tur bılgıler..

 6. fikirler tavsiyeler çok güzel. para kazanırken bir yandan da tecrübe kazanmak için okuduğu alanla ilgili bir ek kazanç kapısının getirisi daha yüksek olacaktır, yazılanların içerisinde 1 2 tanesi dışında tüm öğrencilerin yapabileceği seçenekler mevcut teşekkürler.

 7. bilgisayar mühendisliği okuyorum eğer büyük bir şehirde okuyorsanız kolaylıkla maaşlı staj yapabileceginiz ofisler bulabilirsiniz

 8. Merhabalar, bu güzel yazı için teşekkür ederim. Olması gerektiğinden yalın ve sade olmuş bu tür yazıları internette gördükçe gözlerimiz yorulmadan okuyabiliyoruz.

 9. Para kazanmaya üniversitede başlamak lazım. Hem ailene yük olmamak lazım hem paranın kazanmanın ne kadar zor olduğunu öğrenip ona göre harcama yapılır.

Bir Yorum Bırak