Üniversite Tercihi
Üniversite Tercihi

Şüphesiz ki hayatımızın dönüş noktalarından biri üniversite tercihidir. Üniversiteye gitmeye karar verdiyseniz, en doğru seçimi yapmanız gerekir. Üniversite tercihini yaparken dikkat etmeniz gerekenleri 3 farklı üniversiteye kayıtlanmış biri olarak anlatacağım.

Öncelikle yapacağınız işi düşünün. Gitmeyi istediğiniz bölümden mezun olduğunuzda yapacağınız iş sizi mutlu edecek mi?  Kendinize uyup uymayacağına karar vermeniz ve gerçekten bu işi severek yapacak mısınız gibi soruları kendinize sormanız gerekir. Meslek seçmeden önce çok iyi düşünmeniz lazım, çünkü bu meslek sizinle birlikte bir ömür boyu gelecek ve bu meslekle anılacak, bu mesleğin şartları altında yaşacaksınız. İyi bir yaşam için para çok önemli bir faktördür. Günümüzde iyi para getiren bir işte çalışıp ve “ben bu işte çalışmak istemiyorum” diyen insan sayısı az olsa da, mesleğiniz sizin mutluluğunuzu etkileyen en büyük faktördür.

Üniversite Tercihiyle İlgili Yapılan Araştırmalar

  • Yapılan bazı araştırmalardan, meslek seçimi yaparken yaşam tarzlarının çok etkili olduğu sonucu ortaya çıktı. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre lise son sınıf öğrencileri üniversite için meslek tercihi yaparken “yaşam tarzlarının” belirleyici olduğunu ortaya koydu. Başka bir araştırmada da üniversite tercihi yapacak olan adayların sevdikleri meslekten çok seçeceği mesleğin iş ve burs olanaklarına bakmakta olduğu sonucu çıktı.
  • Başka bir araştırmada, bazı liselerde anket yapıldı ve ankete katılan öğrenci sayısı yaklaşık olarak 12.000 olarak açıklandı. Yapılan anketin amacı öğrencilerin, üniversite tercihi yaparken nelere dikkat ettiklerini ortaya çıkarmaktı. Araştırmaya katılanların %58,21’ini kızlar, %41,79’unu erkekler oluşturdu. Ayrıca %72,4’ünü dershaneye gidenler, %27,5’ini ise dershaneye gitmeyenler oluşturmuştur. Yapılan anket sonucunda ise şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: Üniversite tercihi yapacak kişilerin %24’ünün yapacağı tercihi puanına göre seçmeyi planladığı anlaşıldı. Bu kısmın %2,8’i gelen puanıyla bir tercih edebileceği üniversite bulduğunu, bölümün ise fark etmediğini söylerken, %15,1’i tercih ettiği bir bölüm olduğunu fakat üniversitenin fark etmeyeceğini söyledi. Ankete göre üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerin %46,6’sı tercih yapacağı hem üniversite hem de bölüm olduğunu söyledi. Şehir dışına çıkmayacaklarını diğer şehirlerdeki üniversitelere gitmeyeceğini belirten öğrencilerin yüzdelik oranı ise %2,3 oldu. Tercihler konusunda henüz bir fikri oluşmamışların oranı ise %2,5 olarak açıklandı.
  • Yapılan başka bir araştırmaya göre, üniversite seçecek ve kariyerini çizmeye başlayacak olan lise son sınıf öğrencilerinin, üniversite seçerken en fazla iş ve burs olanaklarına baktıkları görülmektedir. Bu araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise, üniversitenin eğitim kalitesinin öğrenciler üzerindeki etkisinin %81 oranında olduğudur. Üniversitenin prestiji, eğitim masrafları, üniversitenin tesis ve olanakları, kampüs özellikleri gibi özelliklerin öğrenciler üzerindeki etkisinin %70’in üzerinde olduğu da açıklanan bilgiler arasında.
  • Farklı bir araştırmanın sonuçlarına göre tercih yapacak olan öğrencilerin seçiminde seçeceği üniversitenin coğrafi konumu ve hava koşulları %63, Türkçe eğitim %63, seçeceği bölüm %53, öğrenciye verilecek sosyal olanaklar %53, öğrenciye verilecek olan sağlık, ulaşım ve benzeri hizmetler %52, İngilizce eğitim %51, aile, tanıdıkları, öğretmenleri tarafından etkilenme %50, ikinci öğretim olması %43, üniversite tanıtımları %42, üniversite mezunları %38, internet ve sosyal medya üzerinden yapılan üniversite reklamları %33 oranında etkilidir.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm bu araştırmalar aslında öğrencilerin ne üniversite tercihi için ne düşündüğünü açıkça gösteriyor. Sizlere de bu araştırma sonuçları bazı fikirler verebilir düşüncesiyle bu yazıda yer verdim. Bana kalırsa üniversite tercihini yaparken en çok dikkat etmeniz gerekenlerin sıralaması şöyle olmalı;


  • En başta okuyacağınız bölümü seçmelisiniz. Puanınız istediğiniz bölümde istemediğiniz bir üniversitede ya da şehirde okumaya yetiyorsa kendinizi o şehre ısındırmaya çalışın. Çünkü 4 sene sabredip, sonucunda ömür boyu mutlu olma ihtimaliniz var.
  • İkinci olarak üniversite ve şehir seçimi yapmalısınız. Bunu hem üniversiteyi hem de şehri göz önünde bulundurarak düşünün. Büyük şehirlerin birinde prestiji düşük bir üniversitede okumak yerine, daha küçük bir şehirde imkanları daha yüksek, prestijli bir üniversitede okumak daha sağlıklı olacaktır. Ancak illa ki burada yazanlara uygun olan şehirde yaşayamam diyorsanız farklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Yine de bu çizgilerden çok fazla uzaklaşmamanızı öneririm.

Bunların dışında da dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Tercihlerinizi seçerken aldığınız puanla, önceki seneki o bölümün puanını karşılaştırmak yanlış olacaktır. Çünkü puanlar çok fazla oynayabilir. Sorulan soruların zorluğu ve öğrencilerin performansı her sene farklı olur. Buna bağlı olarak puanlar da farklı olacaktır. Tercihinizi yaparken başarı sıralamanızı kıyaslama için kullanmak doğru bir seçimdir.

Tercih yapan öğrencilerin en büyük yanlışlarından biri “tutmaz zaten, bunu da yazayım” diye üstlere yazdıkları üniversiteler ve bölümlerdir. Sırf puanı yüksek diye bir mucize beklemek üzere yazdığınız şey, size çok kötü bir geri dönüş sağlayabilir. Mutlu olamayacağınız bir şehirde, saçma bir bölümde okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden sadece gitmek istediğiniz üniversiteleri tercih listenize yazın, çok fazla heyecan aramayın.

Başka sık yapılan yanlış ise bu durumun tam zıttıdır. Gelmez diye gitmek istediğiniz yerleri tercih listenize yazmamak. Her yıl sıralamanın çok fazla oynadığı bölümler olabilir. Bunun kontenjan sayıları, yeni açılan bölümler, o bölümün üstünde puana sahip bölümlerin kontenjan arttırıp düşürmeleri gibi farklı sebepleri vardır. Yani başarı sıralamanıza yakın ama sıralamanızın üstünde olan gitmek istediğiniz üniversite ve bölümleri mutlaka tercih listenize ekleyin. Bunun için sayısal bir değer vermek gerekirse; eğer sıralamanız 50 bin ise, tercihlerinizi 38-40 bin civarından başlayarak yapın. Rakam yükseldikçe aralığı artırabilirsiniz, düşük sıralamalarda oynama ihtimali daha yüksektir.

Son Sözler

Ben 2013 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi, Kamu Yönetimi bölümüne kaydolmuştum. Burada hazırlık sınıfının ardından 1.sınıfı da okuyarak, bölümün bana uygun olmadığını, üniversitede mutlu olamadığımı ve iş imkanının zor olduğunu düşünerek yeniden YGS/LYS’ye girdim. Sonuç olarak Ege Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne yerleştim. Şu an bu bölümdeki 2.senemin içindeyim ve oldukça iyi giden bir eğitim hayatına sahibim. Benim önceliğim iş imkanlarıydı. Bu bölüm de önceliğimi karşılayabilecek bir alan olduğundan ve bana da nispeten uygun bir meslek sağladığından şu an mutluyum. Ayrıca Dokuz Eylül’de okuduğum Kamu Yönetimi’ni de Açıköğretim Fakültesi’nden okumaya devam ediyorum. Aklınızda bulunsun; üniversiteye kaydolduktan sonra sınavsız olarak ikinci üniversite okuma hakkına sahipsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı sınavsız ikinci üniversite ile ilgili yazımda anlatmıştım.

Tercihinizi yaparken önceliğinizi iyi seçin. Uzun araştırmalar yapın ve doğru sonuca ulaşın. Yapacağınız tek bir yanlış tüm hayatınızı etkileyebilir.

Yazımı sonlandırırken, tercihleriniz için faydalı olabilecek diğer yazılarımı da buraya bırakıyorum;

Doğru bir tercih dönemi geçirmeniz ve üniversite hayatınızda mutlu olmanız dileğiyle…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

  1. sakın DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNİ TERCİH ETMEYİN rektöründen hocalarına hepsi eğitimden bir haber para delileri bunun için yaz okulu açıyorlar

  2. Tercih yapmadan önce, puana göre değilde biraz da okulu, hocaları araştırmak öğrenmek sizin için daha iyi olacaktır, ayrıca daha önceden tercih yapmak istediğiniz okulu okumuş veya okumaya devam eden arkadaşlarınız var ise okul hakkında bilgi edinmenizde fayda var, ayrıca makaleniz çok yararlı olmuş teşekkür ederim.

  3. Lisans son sınıf öğrencisi olarak benim tavsiyelerim; puanım istediğim bölümü tutmuyor ama boşta kalmayayım diye asla tercih etmeyin, bir sene daha bekleyin istediğiniz ve mutlu olacağınız bölümü okuyun aksi halde pişman olursunuz. Tercih edeceğiniz üniversiteyi ve bulunduğu şehri iyice araştırın öyle tercih verin sonra sürprizlerle karşılaşmak istemeyebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak