Upload Kotadan Yer Mi

İnternetsiz akıllı telefonun, bilgisayarsız evin kalmadığı; son sürat internete 7’den 70’e adapte olmaya devam ettiğimiz şu zamanlarda ev interneti kullanıcıları için AKN’nin kalkması kota derdini de unutturmuş görünüyor. Ancak AKN’siz ve limitsiz internet fiyatları da ciddi anlamda artmış durumda. Sanki kalkmasa daha mı iyiydi diye düşünmeden de geçemiyorum. Ancak bugünkü konumuz bu değil. Evde kotalı internet kullanıcılarının ve akıllı telefon üzerinden internet paketi kullananların merak ettiği bir konuya açıklık getirmeye çalışacağım: “Upload yapmak kotadan götürür mü?”

Upload ve download kavramlarının Türkçe karşılığını ve ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur ancak yine de buraya kısaca değinip hemen konuya başlamak istiyorum. Upload, en temel anlamıyla karşıya yükleme yapmak demektir. Yani elinizdeki cihazdaki bir veriyi internet ortamına göndermektir. Download ise tam tersi, internetteki bir veriyi kullandığınız cihaza indirmek.

Bildiğiniz gibi internet paketleri kotalı şekilde kullanıcıya sunuluyor. Ancak bu kota genelde sadece indirme yapmak (download) olarak algılanıyor. “Upload kotadan götürür mü” sorusunun cevabını genelde es geçiyor, sadece kalan kullanıma dikkat edip ona göre internette işlem yapmaya devam ediyoruz.

Kotalı internetlerde upload yapmanın kotaya etkisi mobil internetler için ayrı, kotalı ADSL hizmetleri için ayrı şekilde değerlendirilebilir.

Telefondan Upload Paketten Yer Mi?

Cep telefonundan internette yaptığınız indirme işlemlerinin kotadan yediğini biliyoruz. Ancak upload kotadan yer mi konusunu çoğu zaman es geçip, sadece indirme yapan işlemlere dikkat ederek paket aşımını ayarlıyoruz. Peki telefondan upload paketten yer mi?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki “evet”. Cep telefonunuzun mobil hattına tanımlı tarife ve paketinizde yer alan internet kullanımınız upload ve download üzerinden ölçülür. Yani size verilen internet paketi “Upload+Download” olarak kullanıma sunulur. Örneğin 10 GB internetiniz varsa, bu 10 GB’ı tüm indirme ve yükleme işlemlerinizi göz önünde bulundurarak ayarlamanız gerekir. 6 GB download, 4 GB upload yapmak internet paketinizin bitmesine sebep olacaktır. Hiç download yapmadan 10 GB upload yapmak da aynı şekilde paketinizin sonunu getirecektir.


Mobil İnternette Upload Kotadan Yer Mi
Mobil İnternette Upload Kotadan Yer Mi

Bu resimde benim anlık internet paket bilgilerim mevcut. Burada toplam 10 GB internet hakkımın 5,29 GB’lık kısmını kullanmışım. Bu 5,29 GB, upload+download işlemlerinin toplamıdır.

Bazen telefonunuz sizin bilginiz dışında güncelleme ve yedekleme işlemi yapıyor olabilir. Güncelleme internetten veri indirir ve kotadan götürür, yedekleme de internet ortamına veri transfer eder ve yine kotadan götürür. İnternet paketinizin çabucak bitmemesi için bu ayarları kontrol etmenizde fayda vardır. Güncelleme veya yedekleme yapan programların ayarlar kısmından “sadece WiFi bağlantısı kullan” seçeneğiyle bu işlemlerin mobil internetiniz üzerinden yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Ev İnternetinden Upload Yapmak Kotadan Yer Mi?

ADSL veya fiber ev internetinizden upload işleminin, kotaya etkisi için bir standart yoktur. Bu konuda farklı internet servis sağlayıcıların (ISS) farklı uygulamaları vardır. Hatta her firma kendi içindeki kampanyalarla da bu konuda farklılıklara sebep olmaktadır.

AKN’siz bir tarife kullanıyorsanız zaten kotanız olmayacağı için bu durum sizi bağlamamaktadır.

Ev veya iş yerinde kullandığınız sabit internet hattından upload yapmak, AKN’li tarifelerde kotayı genellikle etkiler. Yani AKN kotasına sahipseniz “ev internetinden upload kotadan yer mi” sorusunun cevabı maalesef evet.

Direk kotalı bir sabit internetiniz varsa “upload kotadan yer mi” sorusunun cevabı yine evet.

Ancak bu durum daha önce de belirttiğim gibi bir standart dahilinde tüm paketlerde ve tüm firmalarda aynı değildir. Bunun için;

  • Ay sonunda dönem içi kullanımlarınızı kontrol ederek kota ve AKN durumlarınızı inceleyebilirsiniz.
  • Müşteri hizmetleriyle görüşerek konuyla ilgili kesin bilgi alabilirsiniz.
  • Ya da direkt kotasız bir internet tarifesine geçerek biraz cebinizden fazla para verip bu dertlerden kurtulabilirsiniz.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak