We Need To Talk About Kevin
We Need To Talk About Kevin

“We Need To Talk About Kevin”, Lionel Shriver’ın Türkiye’de aynı adla yayınlanan “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” adlı ödüllü romanından beyaz perdeye uyarlanan filmdir. 2011 yılında seyirciyle buluşan bu film yarışmalarda jürilerden tam not almıştır. Bu yazımda filmin konusundan bahsedip, filmi özetleyeceğim. Filmle ilgili eleştirilerimi de sizlerle paylaşacağım.

Eva eşiyle tanıştıktan bir süre sonra çocuk sahibi olur. Eva için bu çocuk hayatının en büyük hatalarından biri olacaktır. Kevin doğduğu andan itibaren Eva hayatında kötü olaylar zinciri yaşamaya başlar. Büyük pişmanlıklar doğuran Kevin, sürekli ağlayarak sinirleri bozmaya başlamıştır. Büyüdükçe etrafına zarar verdiği ve Eva’nın onu sevgisiyle değil nefretiyle beslediği görülmektedir. Kevin’ın nefretle beslenmesi onu daha hırçın bir çocuk haline getirmiştir. Eva ona ne kadar kötü yaklaşırsa Kevin ona kat kat daha fazlasını yaparak ondan intikam alır. Kevin sürekli sorun yaratır; tuvalete gitmez, etrafı dağıtır, kötü sözler söyler, saldırgan davranır. Yaşamı hem kendi için hem de ailesi için zorlaştıran Kevin hiçbir eğitimi kabul etmez. Eva bir zaman sonra kendisi bile farkında olmadan hamile kalır. Kevin kardeşini de kabul etmeyerek ona zarar verir ve tüm film boyunca Kevin’ın bu hareketleri sürekli devam eder.


Baba; anne ve oğul arasındaki ilişkiye hiçbir şekilde müdahale etmez ve durumdan habersizmiş gibi davranır. Aslında habersiz olduğunu da söyleyebiliriz, çünkü olanların çok da farkında değildir. Kevin’ı her çocuk gibi normal, Eva’yı ise takıntılı bulur ve zaman zaman eleştirir. Kevin ve Eva arasındaki ilişki gün geçtikçe kızışsa da, Eva onu bırakmaz ve onunla ilgilenmeye devam eder. Annesinin Kevin’la ilgili çabaları Kevin’ı daha da anormalleştirir. Annesinin onun üzerinden ilgiyi çekmemesi, sevdiği halde sevgisini belli edememesi olayları beklenmeyen boyutlara taşır.

Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Film çok farklı bitiş sahnesiyle sonlanır. Kevin, annesi dışında etrafındaki herkesi öldürür. Tutuklanırken de annesine bakar ve bir gülüş atar. Bu gülüş aslında Eva’ya yaptığı en büyük kötülüğün mutluluğudur. Çünkü Eva’nın hayattaki tek varlığı Kevin kalır, diğer herkes hayatını kaybeder.

Filmin beklenmeyen bir şekilde bitmesi filmi çarpıcı kılmış, fakat ortalarında biraz sıkılabilmeniz muhtemel.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak