Youtube, kurulduğu günden bu yana neredeyse tüm internet kullanıcılarının vazgeçilmez sosyal paylaşım platformlarından biri olarak bilinmektedir. Video paylaşım platformu olan Youtube’da kullanıcıların büyük bir çoğunluğu müzik dinlemek için zaman geçiriyor. Ancak özellikle mobil kullanıcılar, başka bir uygulamada zaman geçirirken Youtube’da arka planda şarkı açma konusunda şikayetçiler. Bu yazımda Youtube’da arka planda müzik çalarken başka uygulamada zaman geçirmenin yollarını anlatacağım. Bunu hem Android için Youtube arka planda çalma, hem de iOS için Youtube arka planda çalma şeklinde iki kısımda anlatarak, her iki sistem kullanıcıları için kolaylık sağlayacak yöntemleri anlatacağım.

İlk olarak her iki sistem için de geçerli olan Telegram uygulamasından başlayalım. Bu mesajlaşma uygulamasında gönderdiğiniz Youtube linkleri otomatik olarak oynatılabilir videolara dönüşür. Birine Youtube üzerinden bir video gönderip uygulama içinden açarak, telefonunuzun diğer alanlarına geçebilirsiniz. Video devam edecek, sesi diğer uygulamaları kullansanız da arka planda duyacaksınız.

Yok ben Telegram kullanmıyorum, kullanmayı da düşünmüyorum diyorsanız şunlara bir göz atın: Öncelikle Android için Youtube üzerinden arka planda şarkı çalma yöntemini anlatalım.

Android Telefonlarda Youtube Arka Planda Çalma

Çoğu Android kullanıcısının tercih ettiği tarayıcı Chrome’dur. Eğer sizinki değilse, bu yöntemi başarılı bir şekilde uygulamak için Chrome tarayıcıyı indirmeniz gereklidir.

Youtube Arka Planda Çalma Android

Yapmanız gereken işlemler şu şekildedir;

  1. Chrome’u açtıktan sonra Youtube’a girilir.
  2. Chrome tarayıcının sağ üst kısmından 3 noktaya (…), yani seçenekler menüsüne tıklanır.
  3. Menünün alt kısımlarında yer alan “Masaüstü sitesi iste” modülü aktif hale getirilir.

Hepsi bu kadar! Şimdi istediğiniz şarkıyı açıp, telefonunuzdan diğer uygulamalara geçiş yapabilirsiniz. Pek çok Android sistem kullanan telefonda işe yarasa da bazı modellerde çalışmayabilir. Çalışmama durumunda yazımın sonunda bahsettiğim alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz.


iOS Telefonlarda Youtube Arka Planda Çalma

Chrome iOS telefonlarda çok tercih edilen bir tarayıcı değildir. Siz de Chrome yerine iOS için farklı bir tarayıcıda Youtube’u arka planda açıp, dilediğiniz gibi takılmak isterseniz, Dolphin isimli tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Bu tarayıcıyla da tıpkı Chrome’da yapılan işlemlere benzer işlemler yapmanız yeterli olacaktır.

Youtube Arkaplanda Çalma IOS

Uygulama marketinden bahsettiğim tarayıcıyı indirdikten sonra sırasıyla şunları yapmanız gerekmektedir;

  1. Tarayıcıyı açıp, Youtube’a girin.
  2. Çalmasını istediğiniz videoyu açın ve oynatmaya başlayın.

Bu kadar basit olmasını beklemiyordunuz değil mi? Şimdi istediğiniz müziği dinlerken, telefonunuzu dilediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. iOS için bu işlemleri Safari uygulamasında yapmanız da işe yarayacaktır. Ancak Safari üzerinden m.youtube.com’a girmeniz gerekmektedir.

Youtube Arka Planda Açma

Bu yöntemlerin dışında 3.parti yazılımlarla da dilediğiniz Youtube videosunu MP3 formatında telefonunuza indirebilir, istediğiniz zaman açıp dinleyebilirsiniz. Snaptube, Music Tube, mTuber gibi uygulamalar bu tip yazılımlara örnektir. Son olarak keepvid.com üzerinden de programsız olarak Youtube videolarını ister görüntü, ister ses formatında indirebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak