Hepimizin hayatının önemli bir parçası haline gelen video paylaşım platformu Youtube, son günlerde videoların geç açılması sorunuyla kullanıcılarına sıkıntılar yaratmaya başladı. Aslında sorunun Youtube’dan mı, yoksa internet alt yapısından mı kaynaklı olduğu bilinmiyor. Ülke olarak dünyanın en popüler sitelerine erişim engellendiği için girememeye alıştık. Bu yüzden sorun kesinlikle Youtube kaynaklı da denilemiyor. Türkiye’deki internet alt yapısından da kaynaklı olabilir.

Youtube Videoları Neden Açılmıyor?

Son zamanlarda Youtube’da video izlemek isteyen kullanıcılar, ilgili videoya girip oynatmaya başladıktan sonra 1-2 dakika boyunca beklemeleri gerekebiliyor. Bazense dakikalar geçse de video başlamıyor. Bu durumun temel sebebi şu an için bilinmiyor, ilgili yerlerden bir açıklama da yapılmadı. Ancak bazı tahminler mevcut. Daha önce Türkiye aleyhine içerikler bulunduran ve sakıncalı paylaşımların yayınına izin veren Vikipedia’nın kapatılmasıyla benzer bir durum Youtube’un da başına gelmiş olabilir. Ancak Youtube’un video oynatmak için farklı, siteye giriş yapıp gezinmek için farklı IP’leri mevcut. TİB tarafından zararlı bulunan videoların kaldırılma süresinde video izlemek için kullanılan IP’ler zamanlanmış olarak yasaklanıyor olabilir. Ancak bu sadece bir tahmin. Bunun dışında sorun, Youtube’un kendinden ya da internet alt yapısından da kaynaklanıyor olabilir. Youtube’da, rahat bir şekilde, donmadan ve sorunsuz video izleyebilmeniz için birkaç yöntem mevcut.

Youtube Videolarını Açmak İçin Çözümler

Sorunun IP adresinden, Youtube’un Türkiye’ye sunduğu hizmetin alt yapısından ya da engellemelerden kaynaklanıyor olabileceği ihtimali üzerine birkaç alternatif yöntem araştırdım.


DNS Adresi Değiştirerek Youtube’a Girmek

Sürekli alınan engelleme kararları karşısında zaten birçoğumuzun bilgisayarındaki DNS adresleri otomatik değil, manuel ayarlanmıştır. Ancak sizinkiler böyle değilse DNS adresini değiştirerek Youtube’a girip video izlemeyi denemekte fayda var. Bunun için bilgisayarınızın denetim masasından, ağ ve paylaşımla ilgili bölüme ulaşıp manuel olarak değer girmeniz yeterli. Bu değerleri ücretsiz olarak kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz ancak sizler için birkaç tanesini yazayım;

Güncel DNS Ayarları / Güncel DNS Adresleri
  • Google DNS Adresleri ve Ayarları; 8.8.8.8 / 8.8.4.4
  • Open DNS Adresleri ve Ayarları; 208.67.222.222 / 208.67.220.220
  • Verizon DNS Adresleri ve Ayarları; 4.2.2.1 / 4.2.2.2
  • Safe DNS Adresleri ve Ayarları; 195.46.39.39 / 195.46.39.40

VPN Kullanarak Youtube’a Girmek

Bu yöntem de çoğumuzun internette dolaşırken aktif olarak kullandığımız bir özellik. Özellikle yasaklanan IP ve web sitelerine farklı bir lokasyondan ulaşmaya yarayan VPN’i ücretsiz olarak sağlayan pek çok servis vardır. Bu servisler bilgisayarınıza herhangi bir program indirmeden, tarayıcınıza entegre şekilde oluşturulan eklentilerle hizmet verir. En çok kullanılan VPN servisi ZenMate‘i Chrome, Firefox ya da diğer tarayıcılarınıza entegre edebilirsiniz. Tarayıcı tercihinizi Opera olarak seçtiğinizde bu özelliği direkt olarak kullanabilirsiniz.

Diğer Yöntemler

İnternet tarayıcınızın ön belleğini temizleyerek giriş yapmayı, daha doğrusu videoları sorunsuz izlemeyi denemekte de fayda vardır. Bunun dışında tunnel siteleri sayesinde farklı bir lokasyon kullanarak da siteye ulaşıp video izlemeyi deneyebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

10 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak