İnternet, hayatımızın kolaylaşmasına büyük oranda katkı sağlamıştır. Günümüzde birçok işlemimizi internet üzerinden yapıyor, alışverişlerimizi dahi internet siteleri üzerinden yapıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında belge almak, evrak temin etmek ya da fatura ödemek gibi işlemler yıllardan beridir büyük bir sorun olarak görülmekte idi. Ay başı zamanında kuyruklar şehir merkezlerine kadar uzar, insanlar günlerinin mahvolmasından şikayet ederdi. Artık teknoloji nimetlerinden faydalanan kamu kuruluşları hizmetlerinin tamamını dijital ortama taşıyarak meydana gelen tüm sorunların ortadan kalmasına olanak sağladı. e-Devlet olarak hayatımıza giren sistem içerisinde hiçbir şekilde sıra beklemiyor, dijital imza ve karekod’a sahip belgelerinizi saniyeler içerisinde alabiliyorsunuz.

Ülkemizde e-devlet sistemine giriş yapmak isteyen vatandaşlar PTT şubelerine giderek kendilerine bir sistem giriş şifresi satın almalıdır. Tüm Türkiye’deki şubelerden 2 TL karşılığında şifre alabilir, sisteme girerek tüm işlemlerinizi buradan rahatlıkla halledebilirsiniz. Türk vatandaşlarının bir kısmın yurt dışında yaşadığını düşünürsek yurt dışından e devlet şifresi alma işleminin nasıl olduğunu merak ediyorsunuzdur. Hatta birkaç kişinin e devlet şifresi internetten nasıl alınır diye bizlere sormuş bu konu hakkında ne gibi prosedürlerin uygulandığını merak etmiştir. Bu yazımız içerisinde yurt dışında e devlet şifresi nasıl alınır detayları ile yer alacaktır.


Yurt Dışından e-Devlet Şifresi Alma

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları e-devlet şifresi almak istemeleri durumunda yaşadıkları ülkede bulunan konsolosluk ve elçiliklere müracaat etmeleri gerekiyor. Türk konsolosluğu ve Türk elçiliğinden kolaylıkla alınabilen e-devlet şifresi kişilerin kamu hizmetlerini binlerce kilometre uzaktan alabilmelerine olanak sağlamakta. Türkiye’de PTT şubeleri ilk şifre alımında 2 TL ücret alırken konsolosluklar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Yalnız şifrelerini iyi bir şekilde saklamaları gerektiğini hatırlatıyorum. Bizler PTT üzerinden 5 10 TL gibi ücretlere şifre yenilemesi yaptırabilirken konsolosluklar ve elçilerin şifre yenileme, unutulan şifreyi gösterebilme gibi yetkileri yoktur.

Yurt Dışındaki Vatandaşlar Hangi Hizmetlerden Faydalanabilir?

Aslında hizmetleri kişilerin yaşadıkları bölgelere göre ayırmak çok da mantıklı değildir. Bu yazımızda yurtdışından e devlet şifresi alma konusunu dile getirdik. Şimdi şifrelerini alan kişilerin hangi hizmetlerden faydalanabileceklerine bakmaya geldi. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız;

  • Tüm bilgilendirme hizmetlerinden
  • Entegre olarak bizlere sunulan elektronik hizmetlerden
  • Ödeme işlemleri ve borç sorgulama
  • Kurum ve Kuruluşlar hakkında bilgi, kısa yollar hizmetlerinden faydalanabilirler.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak